14 June 2024

  Motoryzacja, Samochody
  fotelik przodem i tyłem do kierunku jazdy

  Bezpieczeństwo dziecka jest dla jego rodziców sprawą kluczową. Dlatego tak ważnym jest prawidłowy dobór fotelika. Obecnie wielu rodziców coraz częściej decyduje się na tzw. fotelik przodem i tyłem do kierunku jazdy nazywany inaczej fotelikiem obrotowym. Rozwiązanie to jest stosunkowo nowe na polskim rynku, ale zyskuje coraz większą popularność.

  Czym są foteliki przeznaczone zarówno do jazdy przodem, jak i tyłem?

  Fotelik przodem i tyłem do kierunku jazdy stanowi połączenie tradycyjnego fotelika samochodowego ze specjalną obrotową podstawą. Dzięki takiemu rozwiązaniu w tego typu foteliku dziecko do około 4 roku życia może jeździć tyłem. Potem bez konieczności zakupu nowego fotelika, można przewozić je przodem.

  Jest to również prawdziwe wybawienie podczas wkładania i wyciągania dziecka z samochodu. Można go bowiem obrócić o 90 stopni, przodem do drzwi. Znacznie ułatwia to dostęp do dziecka oraz pasów bezpieczeństwa. Łatwiej więc dziecko wyciągnąć czy zadbać o prawidłowe zapięcie pasów.

  fotelik przodem i tyłem do kierunku jazdy

  Czy fotelik przodem i tyłem do kierunku jazdy jest bezpieczny?

  Wiele osób traktuje fotelik tyłem i przodem do kierunku jazdy dość nieufnie. Obawiają się, że może on się samoistnie obrobić lub, że dziecko obróci go przez przypadek. Tego typu obawy są jednak całkowicie niesłuszne.

  Fotelik tego typu posiada bowiem szereg zabezpieczeń, które to uniemożliwiają. Dzięki temu jest on całkowicie bezpieczny dla naszego dziecka. Pamiętajmy również, że przewożenie dziecka do 4 roku życia tyłem do kierunku jazdy uznawane jest za dużo bezpieczniejsze niż przodem.

  Czym kierować się przy wyborze fotelika? 

  Fotelik przodem i tyłem do kierunku jazdy musi być dostosowany do wagi dziecka oraz do naszego samochodu. Niestety nie każdy fotelik pasuje do każdej marki auta. Dlatego przed zakupem warto wybrać się do sklepu i przymierzyć interesujące nas modele do tylnej kanapy.

  Fotelik musi posiadać wszystkie wymagane certyfikaty i atesty. Pamiętajmy, że sama homologacja to za mało, ponieważ nie mówi ona nic o wynikach testów zderzeniowych oraz innych, którym poddany był fotelik.

  Motoryzacja ogólnie