21 February 2024

  Motoryzacja, Samochody
  Jak kupić bezwypadkowy samochód

  Jak sprawdzić auto przed zakupem

  Witamy wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się, jak kupić bezwypadkowy samochód. W tym artykule postaramy się zaprezentować wszystkie techniki, które pozwolą ocenić Wam, jak kupić bezwypadkowe auto i stwierdzić, czy faktycznie oglądany pojazd nie miał w przeszłości żadnych nieprzyjemnych przygód. Poradnik ten dotyczy oczywiście aut używanych i tych, które trafiły na rynek wtórny.

   

  Nim zdecydujemy się na zakup auta, warto przeprowadzić research danego modelu. Polega on na przeczytaniu opinii na temat danego modelu oraz dowiedzenia się, jakie wady fabryczne lub użytkowe ma dany pojazd. Dzięki tej informacji będziemy wiedzieli, na co zwrócić uwagę podczas oględzin.

  Oględziny samochodu przed zakupem

  Gdy już umówimy się ze sprzedającym, czas rozpocząć oględziny pojazdu. Pamiętajmy – zakup samochodu to decyzja na lata, także pośpiech nie jest wskazany. Oglądajmy pojazd tak długo, jak chcemy – sprzedający nie może nas poganiać.

   

  Poniżej lista elementów auta, na które na pewno należy zwrócić podczas oględzin:

   

  • Karoseria – dokładnie obejrzyj karoserię, znajdź wszystkie ubytki lub odbarwienia. Na oględziny weź miernik lakieru i sprawdź każdy element, aby wyeliminować ewentualne naprawy blacharskie.

  • Wnętrze auta i przebieg – podczas oględzin wnętrza, zwróć uwagę na przebieg auta. To on jest wyznacznikiem tego, jak powinno wyglądać wnętrze. Dużo mówi kierownica – jeżeli jest wytarta w aucie, które ma przebieg kilkadziesiąt tysięcy – to znak, że sprzedający mógł cofnąć licznik. To samo tyczy się siedzeń czy klamek/podłokietników. Wytarcia wskazują na długotrwałe i częste użytkowanie.

  • Śruby, klocki hamulcowe – podnosząc maskę lub otwierając drzwi, sprawdź farbę na śrubach. Jeżeli jej nie ma lub śruby są niefabryczne – oznacza to, że dane elementy były odkręcane. Sprawdź grubość i stan klocków hamulcowych a także tarcz – one potrafią wiele powiedzieć o przebiegu.

  • Praca silnika – uruchomienie auta powinno być bezproblemowe (zarówno na zimnym, jak i ciepłym silniku). Pojazd przy pierwszym uruchomieniu powinien mieć zimny silnik. Zanotuj jakiekolwiek stuki czy niepokojące dźwięki, które mogą być symptomem poważnej usterki.

  • Książka serwisowa – przeanalizuj wpisy w książce serwisowej.

  • Trakcja pojazdu – przejedź się autem, puść kierownicę (przy małej prędkości i na pustej drodze), aby sprawdzić, czy pojazd nie ściąga w którąś ze stron.

  Ocena stanu auta

  Dzięki tym punktom, możesz ocenić, czy dany pojazd jest godny uwagi, czy też sprzedający ewidentnie mija się z prawdą, sprzedając naprawiane aut jako bezwypadkowe.

  Sprowadzenie samochodu z Niemiec https://autoagent.pl/sprowadzanie-auta-z-niemiec-koszty-i-formalnosci/

  Motoryzacja ogólnie