21 May 2024

  Motoryzacja, Samochody

  Infekcje bakteryjne

  Ból gardła najczęściej towarzyszy różnego rodzaju infekcjom dróg oddechowych. Pojawia się w przeziębieniu, grypie, anginie czy zapaleniu oskrzeli. Infekcje bakteryjne czy wirusowe zawsze warto leczyć pod kontrolą lekarza. Jednak skutecznym sposobem na złagodzenie męczących dolegliwości mogą być domowe sposoby na ból gardła przy przełykaniu.

  Bólowi gardła zwykle towarzyszy przesuszona śluzówka dróg oddechowych, warto więc zadbać o jej prawidłowe nawilżenie. Dzięki temu gardło stanie się mniej podrażnione, a dolegliwości bólowe powinny nieco ustąpić. Skuteczne domowe sposoby na ból gardła przy przełykaniu to między innymi płukanki ziołowe.

  Sposoby na ból gardła

  Wystarczy zaparzyć kubek szałwii, rumianku czy innych ziół, poczekać aż napar przestygnie i regularnie płukać nim gardło. Im częściej, tym lepiej. Ziołowe napary nie zaszkodzą nawet w nadmiarze, a bardzo szybko uśmierzą ból.

  Inne domowe sposoby na ból gardła przy przełykaniu to płukanie wodą z solą. Sól ma właściwości przeciwzapalne oraz przeciwobrzękowe. Płukanie gardła wodą z solą pomaga zmniejszyć obrzęk śluzówki, dzięki czemu przełykanie będzie łatwiejsze, a gardło szybciej powróci do zdrowia. Warto również wypróbować miód – jego konsystencja działa wyjątkowo łagodząco na gardło, a przy tym może on pomóc w procesie leczenia.

  Miód na bolące gardło

  W skład miodu wchodzą bowiem substancje antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Miód jest jednym z najlepszych naturalnych antybiotyków, warto więc stosować go podczas choroby gardła jak najczęściej. Można na przykład zamienić cukier na miód i złotym płynem słodzić herbatę i inne napoje.

   

  Na ból gardła dobrze jest również wypróbować apteczne specyfiki, które przyspieszą proces zdrowienia. Tabletki do ssania czy spraye do psikania bezpośrednio na gardło obkurczają opuchniętą śluzówkę, usuwają zaczerwienienie, przyczyniają się również do zwalczania bakterii i wirusów odpowiadających za infekcję. Stosując leki w połączeniu z naturalnymi metodami na ból gardła choroba potrwa krócej, a ból szybko ustąpi.

   

  Apteka